1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Prezenty komunijne – oczekiwania vs. rzeczywistość

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie kilka okoliczności. Po pierwsze trwa sezon komunijny i nie sposób go przegapić, nawet jeśli nie dotyczy on nas osobiście. Po drugie moja przyjaciółka uczestniczyła w tym roku w komunii swojego chrześniaka i pomagałam jej wybrać prezent, co okazało się nie lada wyzwaniem. I w końcu po trzecie – szukanie inspiracji na upominek dla chłopca uświadomiło mi, że nie dalej jak za rok sama będę musiała kupić prezent dla MOJEGO chrześniaka i już wiem, że łatwo nie będzie… To, o czym marzą dzieci, a to, co powinny dostać albo na co nas stać, to dwie zupełnie różne rzeczy. Dodatkowo sklepy podsycają wyobraźnię dzieci, mamiąc ich reklamami nowoczesnych sprzętów i gadżetów, które jak na mój gust nijak oddają ducha wydarzenia, z okazji którego są wręczane.

Kiedyś a dziś

złoty łańcuszek na komunięrower na komunięzegarek na komunię

 

Gdy ja miałam komunię, popularnymi prezentami były rowery, zegarki, złote łańcuszki, aparaty fotograficzne i ozdobne Biblie. Szaleństwem było dostanie jakiegoś sprzętu elektronicznego. Moi rodzice chrzestni podarowali mi mały telewizor, co wywołało sensację na pół osiedla. Ale to jeszcze nic. Moja mama opowiadała mi, że kiedy ona przystępowała do Pierwszej Komunii Świętej, dzieciaki cieszyły się z takich prezentów jak czekolada, kosz owoców albo kilka złotych (oczywiście mówimy o czasach jeszcze przed denominacją). Te czasy jednak minęły. Dziś wydaje się, że dzieci mają większe wymagania. Czy jednak na pewno wychodzi to od nich samych?

 

quad na komunięhoverboard na komuniętablet na komunię

 
Przeglądając oferty sklepów internetowych albo chodząc po galeriach handlowych, zaobserwowałam ogromny nacisk na drogie prezenty. Sprzedawcy prześcigają się z udogodnieniami dla klientów typu 10 rat za 0%, byleby tylko kupić oferowanego przez nich drona, quada, iPhone’a czy inny wypasiony gadżet. Mam wrażenie, że to właśnie sklepy nakręcają dzieci i wmawiają im – jako podatnym na wpływy i naiwnym konsumentom – że tylko takie prezenty są „fajne”. Dostąjąc drogi, designerski upominek, dzieciaki chwalą się nim potem przed koleagmi i właśnie tak zaczyna się rywalizacja – czyj prezent jest lepszy, większy, „fajniejszy”.

Dorośli mają głos

Moim zdaniem dużo zależy od nas – dorosłych, jakie podejście do otrzymywanych prezentów będą miały dzieci. Jeśli pójdziemy śladem sklepów i mediów i razem z nimi będziemy mamić dzieci rzeczami, których tak naprawdę jeszcze nie potrzebują, przyczynimy się tylko do nakręcania tej bezsensownej spirali kupowania coraz to wymyślniejszych i droższych upominków.

Oczywiście to nie jest tak, że wszystkie „gadżeciarskie” prezenty uważam za złe. Potrafię wymienić wiele ciekawych pomysłów na upominek, które idą w parze z duchem naszych czasów i są odpowiednie na Pierwszą Komunię Świętą np.:

– czytnik do e-book’ów,

– aparat fotograficzny,

– nowoczesny zegarek elektroniczny.

Chodzi po prostu o to, by nie zapomnieć, z jakiej okazji w ogóle wręczamy prezenty. Nasz upominek, oprócz bycia gadżetem praktycznym i nowoczesnym, powinien być przede wszystkim pamiątką na lata. Jeśli więc chcemy podarować coś „na czasie”, zadbajmy o jakiś tradycyjny dodatek.

Upominki z personalizacją

biblia na komunięalbum na komunię

 
Pierwsza Komunia Święta to idealny moment, aby dziecko zaczęło regularnie czytać Biblię. Rzecz jasna, nikt nie wymaga od 8-latka, by sięgnął po dedykowane osobom dorosłym Pismo Święte. Lepiej podarować mu spersonalizowaną Biblię z obrazkami, która jest atrakcyjna wizualnie, zrozumiała i łatwo się ją czyta. Można na niej umieścić życzenia, cytat albo osobistą dedykację, dzięki czemu stanie się cudowną, intymną pamiątką.

Drugim obok Biblii idealnym upominkiem z personalizacją jest album, w którym dziecko może umieścić wszystkie zrobione w dniu Pierwszej Komunii zdjęcia. Wiem, że mało kto dziś wywołuje zdjęcia i trzyma je w albumach; uważam jednak, że warto zachęcać dzieci do gromadzenia wspomnień w formie papierowej, ponieważ „zdjęcia żyją” i nic nie zastąpi uchwyconego na nich momentu.

 

poduszka na komuniępraliny na komunię

 
Zawsze można postawić na mniej oficjalne upominki. Idealnie sprawdzą się w tej roli gadżety takie jak poduszka z dziecięcą modlitwą albo praliny z belgijskiej czekolady. Urocze, słodkie i od serca na pewno przypadną do gustu każdemu komunikantowi. Poduszka to odpowiedni prezent dla dziecka, które lubi urządzać swój pokój i ucinać sobie drzemki 😉 Będzie się ślicznie prezentować wśród innych poduch i maskotek oraz ułatwi codzienną modlitwę. Jak wiadomo wszystkie dzieci kochają słodycze, więc czekoladowe praliny będą strzałem w dziesiątkę. Zasmakują nie tylko łasuchom, ale i bardziej wybrednym dziecięcym podniebieniom.

Zdjęcia udostępnił Crazyshop.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

  Subscribe  
Powiadom o